Co prowadzi do otyłości?

Autor wpisu: Opublikowano:18 maja, 2022 Komentarze:0
otylosc

Otyłość prawdziwa choroba cywilizacyjna, która jest niezwykle powszechna i dotyka osób praktycznie w każdym wieku. Może być powodem ogromnego obciążenia organizmu, prowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych, a nawet do śmierci. Leczenie otyłości jest niezwykle trudne, wymaga opracowania specjalnego planu, stosowania specjalistycznej diety, aktywności fizycznej, jak również w niektórych przypadkach na przykład operacji.

Żyjemy coraz bardziej dynamicznie, a co za tym idzie, przykładamy bardzo dużą uwagę do pracy, do ilości pieniędzy, którą zarabiamy, do statusu materialnego. To wszystko oczywiście może przełożyć się na ogólny poziom zdrowia, kondycję organizmu, brak zdrowia psychicznego.

Otyłość jest tą dolegliwością, która może niestety dotknąć każdego, bez względu na wiek. Dlatego tak ważne jest obserwowanie siebie, dbanie o regularny wysiłek fizyczny, odpowiednia dieta, ale również profilaktyka zdrowotna. Choć otyłość często jest wynikiem dziedziczenia, uwarunkowań genetycznych, możemy zrobić bardzo dużo, aby jej zapobiegać.

Czym jest otyłość?

Najprościej rzecz ujmując, otyłość definiowana jest jako taki stan organizmu, w którym występuje największa ilość tkanki tłuszczowej. Przeważnie u kobiet taki stan to powyżej 30% masy ciała, u mężczyzn zaś 25% masy ciała.

Warto sobie uświadomić, że otyłość to bardzo trudna w leczeniu, podstępna i ciężka choroba przewlekła, która sama z siebie nie ustąpi, której leczenie wymaga stosowania odpowiednich metod.

Powinniśmy konsultować się zarówno z lekarzem prowadzącym, który zleci wykonanie specjalistycznych badań, jak również z dietetykiem, który opracuje plan żywieniowy.

Co prowadzi do otyłości i jakie są jej konsekwencje?

Otyłość może mieć różne podłoża, wśród najważniejszych zdecydowanie możemy wymienić takie aspekty, jak:

– przyczyny genetyczne,
– stres,
– problemy w sferze psychicznej,
– przyjmowanie niektórych leków,
– bardzo niska aktywność ruchowa,
– nieprawidłowe odżywianie,
– brak planu dietetycznego.

Nieleczona otyłość prowadzi między innymi do cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, udaru, do przeciążenia mięśni, kości, stawów. Uniemożliwia równie swobodne poruszanie się. Należy również wspomnieć o tym, że otyłość bardzo mocno wpływa (negatywnie) na naszą atrakcyjność oraz dobrze samopoczucie w sferze psychicznej.

Jeżeli mamy problem ze zbyt dużą wagą, powinniśmy reagować natychmiast, zmienić nawyki żywieniowe, zacząć od prostej aktywności fizycznej.

Kategoria:

Leave a Comment