Czy dieta roślinna jest korzystna dla zdrowia?

Autor wpisu: Opublikowano:27 września, 2022 Komentarze:0
zdrowa dieta

Jak wynika z najnowszego badania Fundacji ProVeg, już co drugi Polak ogranicza produkty pochodzenia zwierzęcego, a 65% uważa, że dieta roślinna jest modna. Jesteśmy świadomi, że bardziej roślinna dieta może przynieść wiele korzystnych skutków dla środowiska, będąc przy tym smaczna i satysfakcjonująca. Jednocześnie, mimo rosnącej popularności wciąż funkcjonuje wiele mitów dotyczących jej wpływu na zdrowie. Czy dieta roślinna jest odpowiednia dla dzieci, kobiet w ciąży? Czy dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych? Na te, i wiele innych pytań odpowiadamy z dietetyczką Joanną Lotkowską.

Szacując swój poziom wiedzy na temat diety roślinnej, prawie połowa (45%) badanych określiła go jako niewielki, a 37% jako średni. 13% respondentów wskazało, że nie ma żadnej wiedzy na jej temat. Brak wiedzy szczególnie widoczny jest przy kwestiach zdrowotnych. Aż co 5 Polak uważa, że dieta roślinna jest niekorzystna dla zdrowia. Wiele osób jest przekonanych, że dieta roślinna nie jest odpowiednia dla dzieci (56%), kobiet w ciąży (42%), sportowców (36%) i mężczyzn (34%).

Nic bardziej mylnego. – mówi Joanna Lotkowska, dietetyczka ProVeg. Zbilansowana dieta roślinna jest dobrym wyborem na każdym etapie życia. Obecnie powszechnie przyjmuje się, że ma więcej zalet niż dieta oparta głównie na produktach odzwierzęcych. Podczas gdy ta druga wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia, bogata i zróżnicowana dieta oparta na żywności roślinnej wspomaga leczenie i zapobieganie wielu współczesnym chorobom cywilizacyjnym, w tym niektórym formom raka, chorobom układu krążenia czy cukrzycy. – tłumaczy ekspertka.

Dieta roślinna dla dzieci

Dostępne dane wskazują, że dzieci, które stosują zbilansowane diety roślinne, rosną i rozwijają się prawidłowo. Ich spożycie cholesterolu, nasyconych kwasów tłuszczowych, cukrów prostych jest zwykle niższe, a korzystniejszych dla zdrowia kwasów tłuszczowych, błonnika  – wyższe. Ważą też mniej niż dzieci na tradycyjnych dietach. Dane długoterminowe sugerują, że zbilansowana pod względem odżywczym dieta roślinna rozpoczęta w młodym wieku może zmniejszyć ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i nadciśnienia w wieku dorosłym.

Bardziej roślinna dieta może przyczynić się do zmniejszenia otyłości wśród dzieci, która jest uważana przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z najpoważniejszych wyzwań XXI wieku w zakresie zdrowia publicznego. Dzięki promowaniu już w młodym wieku zdrowszych zachowań i nawyków żywieniowych, możemy wpłynąć na jakość życia naszych dzieci obecnie, ale także w dorosłym wieku. – dodaje Joanna Lotkowska.

Dieta roślinna dla kobiet w ciąży

Istnieją pewne składniki odżywcze, które są niezbędne w czasie ciąży, a które trudniej jest uzyskać ze źródeł roślinnych. Jednak dobrze zaplanowana roślinna dieta jest zdrowym wyborem, zapewniającym organizmowi wszelkich potrzebnych składniików na wszystkich etapach życia, w tym w ciąży i podczas karmienia piersią.

Ciąża to szczególny czas, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na składniki odżywcze , ale dobrze zbilansowana dieta oparta o produkty roślinne, zawierająca rośliny strączkowe, warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe, jest bezpieczna do stosowania w tym tym okresie. a Może nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych chorób , takich jak wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca, które są szczególnie niebezpieczne w trakcie ciąży. Na diecie roślinnej, tak jak na diecie tradycyjnej, w trakcie ciąży zaleca się suplementację kwasami DHA. – tłumaczy dietetyczka.

Dieta roślinna dla sportowców

Obecnie wielu elitarnych sportowców z powodzeniem rywalizuje i odnosi zwycięstwa, stosując dietę roślinną. Od tenisistki Venus Williams, przez koszykarza Kyrie Irvinga, po ultramaratończyka Scotta Jurka – sportowcy, którzy rywalizują na wysokim poziomie w różnych dyscyplinach, z dumą promują i mówią o znaczeniu swojej diety roślinnej.

Kategoria:

Leave a Comment