Nowoczesne aparaty słuchowe — jakie są ich rodzaje?

Autor wpisu: Opublikowano:11 września, 2022 Komentarze:0
aparaty sluchowe

Postęp nauki i nowoczesnych technologii dotyczy niemal każdej dziedziny naszego życia. Z tego powodu obecnie dostępne aparaty słuchowe zwiększają komfort u pacjentów z niedosłuchem i niczym nie przypominają tych produkowanych w latach 90. Dodatkowo mogą być bardzo dyskretne i wręcz niezauważalne dla otoczenia. Wyposażone są też w szereg przydatnych funkcji. Jakie są jednak rodzaje nowoczesnych aparatów słuchowych? Podpowiadamy.

Nowoczesne aparaty słuchowe — budowa

Każdy nowoczesny aparat słuchowy musi składać się z kilku niezbędnych elementów, niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy. Znajduje się w nim więc mikrofon, który wychwytuje dźwięki z otoczenia a także specjalny mini chip przetwarzający te odgłosy. Dodatkowo każdy taki sprzęt musi być wyposażony w baterie lub akumulator. Obecnie najczęściej wykorzystuje się wersje litowo-jonowe, ponieważ bez problemu da się je naładować i nie trzeba pamiętać o zakupie baterii. Dodatkowo w aparacie może znaleźć się przełącznik programów i kontroler głośności, chociaż opcje te coraz częściej można regulować za pośrednictwem specjalnej aplikacji w telefonie, która jest połączona za pomocą Bluetooth z aparatem.

Zobacz także: https://cotozalek.pl/aparaty-sluchowe-dla-dzieci-jak-uzyskac-dofinansowanie-na-ich-zakup/

Nowoczesne aparaty słuchowe — modele wewnątrzuszne

Nowoczesne aparaty słuchowe najchętniej wybierane zwłaszcza przez osoby aktywne zawodowo, uprawiające sporty, a także, te które nie chcą, by otoczenie wiedziało o ich wadzie słuchu to modele wewnątrzuszne. Obecnie postęp techniki sprawił, że naprawdę mogą one zostać umieszczone tak głęboko w przewodzie słuchowym, że nie będą widoczne z zewnątrz.

Tego typu modele dzieli się na trzy podtypy: wewnątrzuszne ITE, wewnątrzkanałowe ITC, i całkowicie wewnątrzkanałowe CIC. W tym pierwszym przypadku obudowa całkowicie wypełnia małżowinę uszną, a więc może zostać zauważona przez osoby z zewnątrz. W ITC małżowina uszna pozostaje wolna, zaś aparat znajduje się w kanale słuchowym i kończy u jego ujścia. CIC z kolei to obecnie najmniejszy dostępny na rynku model, który jest całkowicie niewidoczny i wyciągany za pomocą specjalnego nylonowego uchwytu.

Nowoczesne aparaty słuchowe — modele zauszne

Na stronie https://akademiaslyszenia.pl/ pacjenci mogą znaleźć szeroką ofertę nie tylko aparatów wewnątrzusznych ale również zausznych. Czym charakteryzują się te drugie modele? Występują one w dwóch wersjach BTE i RITE. Ta pierwsza jest w pełni dostosowana do kształtu ucha zewnętrznego i odznacza się dużą mocą Polecana jest więc przede wszystkim dzieciom i osobom starszym. Z kolei druga opcja aparatów zausznych charakteryzuje się tym, że mikrofon i procesor są zamknięte w budowie zamieszczonej za uchem, zaś głośnik jest we wkładce. Wersje zauszne mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby z lekkim jak i dużym niedosłuchem, podczas gdy modele wewnątrzuszne w przypadku tej drugiej grupy są czasami niewystarczające.

Kategoria:

Leave a Comment